Kommenteeri

Art Lukas: ainult heast kogemusest veenva ettekande jaoks ei piisa

Pärnu Konverentside tegevjuht ja väitleja Art Lukas jagas meiega oma mõtteid sellest, mis oskused peavad heal esinejal olema ja kuidas on võimalik seda saavutada.

Eelmise aasta sügisel kirjutasid, et ebaõnnestumine äris on normaalne ning selle pinnalt algabki mõnikord edulugu. Kuidas on esinemistega, kas heaks kõnelejaks sünnitakse?

Heaks kõnelejaks saadakse läbi harjutamise. Võib-olla mõnele on esinemine loomuomasem, aga see ei tähenda, et teised harjutades paremaks ei võiks saada.

Töö spetsiifika on Sinul selline, et esineda tuleb palju. Millele pöörad tähelepanu kõne ettevalmistamise ja tegemise ajal?

Püüan enda jaoks kokku võtta peamise mõtte, mida ma õigupoolest edasi tahan anda. Seejärel mõtlen kõnele struktuuri ja märksõnad, mis aitavad mul sellest kinni pidada. Muu on juba suuresti intuitiivne.

Omal ajal tegelesid aktiivselt väitlusspordiga. Kuidas on see Sind edaspidi elus aidanud?

Oi palju. Mina sukeldusin väitlusesse tudengipõlves ja praktilist kasu on sellest olnud ilmselt rohkem kui ühestki teisest bakalaureuseõppes läbitud ainest. Esiteks on avalik esinemine suuremal osale inimestest ikka väga raske ülesanne. Kui suudad suvalisel hetkel seltskonna eest püsti tõusta ja oma mõtte selgelt ning kõlavalt esitada, siis see paistab silma. Teiseks on väitlejad osutunud elus üldiselt hästi edasijõudvaks seltskonnaks ja kunagistest klubikaaslastest (või rivaalidest) on kujunenud huvitav ning kasulik suhtevõrgustik. Üks iseäralik pluss veel - avaliku esinemise julgust saab ehk mujalt ka, aga väitlus õpetab lisaks ajas püsima. Konverentsiäris on üks suuremaid peavalusid, et kes ei ole päris elukutselised esinejad, kipuvad tihtipeale oma ettekandega üle aja minema. Vähestel inimestel on ilma läbi harjutamata olemas tunnetus, kui palju mahub 15 või siis 30 minutisse.

Kuidas Pärnu Konverentsid oma esinejaid valib? Kas kõige olulisem on esineja erialane kogemus ja teadmised või ainult sellest ei piisa?

Eks esinejal peab olema midagi öelda. Aga üldiselt kehtib muidugi reegel, et hea esineja võib rääkida väga paljudel erinevatel teemadel ja rahvas on ikka vaimustuses. Kuiva, segast, venivat ettekannet ei soovi keegi kuulata ja laval oleva inimese teadmised või kogemused seda ei muuda.

Milline on Sinu retsept Aasta Kõne tegemiseks?

Küsime oma publikult alati kõigi esinejate kohta tagasisidet ja muster on väga selge - parim kõne on LUGU. Seal on tegelane või tegelased, kellele saab kaasa elada. Kõik muud kõned - analüüsid, tutvustused jne - jäävad kaugele maha. Inimene on lihtsalt nii ehitatud, et lood on meile vastupandamatud.


Lisa kommentaar

Email again:
google-site-verification=QT4VI7bBeJzV6VQv1VZwTh398cyDZyA_ZxhgaEYMLAM