Kommenteeri

Eesti ettevõtted ja asutused väitlevad!

2014. aasta veebruari teisel nädalavahetusel võtsid omavahel mõõtu 2-liikmelised meeskonnad, et selgitada välja Eesti Meister väitlemises. Esimest korda meistrivõistluste ajaloos osalesid ka ettevõtete /asutuste meeskonnad. Esindatud olid Eesti Energia Võrguehitus ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM).

Turniir pani oskused proovile

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi meeskonnas väitlesid õigusosakonna peaspetsialist Ulla Saar ja Lauri Künnapuu (pildil).

"Turniirile otsustasin minna, sest MKMis oli väitlusklubi juba poolteist aastat kestnud ning tundsin soovi õpitut ka väljaspool maja rakendada," ütleb Ulla. "Sten Andreas (väitlusklubi juhendaja) julgustas meid samuti osa võtma, sest võistluste kaudu on võimalik väitlusoskusi veelgi rohkem edendada. Minu rõõmuks ei pidanud ma pettuma ja lahkusin turniirilt väga hea tundega, mis osati oli kindlasti tingitud poolfinaali pääsemisest, sest see tuli meile täitsa ootamatult. Meistrivõistlused andsid juurde enesekindlust väitlemisega edasi tegelemiseks ning veendusin, et selliseid võistluseid ei tasu karta."

Eesti Energia meeskonna moodustasid võrguehituse piirkonna juht Mario Vee ja nooremprojekteerija Ilja Šnitko. "Eesti meistrivõistlused, mnjaa... kuna olin enne turniiri väidelnud kokku kuus-seitse korda, siis erilist ambitsiooni mul tulemuste osas ei olnud", mõtiskleb tagantjärgi Mario. "Läksin peamiselt kogemusi omandama: tahtsin näha, mis imeloom see võistlusväitlus on, milline on Eesti tase ja kes sellega üldse tegelevad. Nagu Margo (EE klubi juhendaja) soovitas, võtsin seda kui nädalavahetust, kus saab toredate inimestega huvitavatel teemadel arutleda. Nüüd, kus luure on tehtud ja reeglid/ hindamiskriteeriumid peaaegu arusaadavad, on vaja veel veidi kogemusi korjata, väitlust praktiseerida, filosofeerida, silmaringi laiendada, päevakajaliste uudistega kursis olla ja esinemist lihvida, et järgmisel aastal ei ole eesmärgiks midagi vähemat kui koht finaalis."

Tee väitluseni on igaühel omamoodi

Väitluse juurde jõuavad kõik erinevaid teid pidi. Ulla alustas kunagi põhikoolis, kui seejärel välismaale õppima minnes jäi tegevus soiku. Nüüd töökeskkonnas on huvi taas tõusnud: "Liitusin MKMi väitlusklubiga, sest olin varasemalt põhikoolis väidelnud ning soovisin vanad oskused taas ellu äratada. Olen veendunud, et MKMi väitlusklubi aitab eelkõige kaasa efektiivsele meeskonnatööle ja avatusele organisatsioonis, sest võimaldab suhelda inimestega, kellega igapäevaselt kokku ei pruugi puutuda. Personaalsel tasandil aitab väitlus kaasa igaühe enesearengule ning teadmiste laienemisele ja selle kaudu üleüldisele pädevuse kasvule."

Mario (pildil) motivatsiooniks väitlusklubiga liituda oli algul eneseareng: "Olen enda hobideks püüdnud valida tegevusi, mis omavad lisaks meelelahutuslikule küljele ka praktilist väärtust. Seetõttu olin kunagi ammu ka väitlemise enda To Do listi lisanud. Ühe hea juhuse tõttu sattusin sügisel Väitluskoolituse poolt korraldatavale koolitusele, kust sain kinnituse, et tahan väitlemisega lähemalt tutvust teha. Koolitaja Margo Loorilt sain vihje avaliku väitlusklubi olemasolu kohta. Olles paar korda klubis osalenud, olin veendunud, et tegemist on tõepoolest arendava tegevusega ning seetõttu otsustasingi ideed Eesti Energia kollektiivis tutvustada. Idee sai sooja vastuvõtu ja nii panimegi novembri lõpuks EE väitlusklubile aluse."  

Väitlusklubi toob kolleegid kokku

Alles väitlusklubi käigus ilmnevad kokkusaamise teised positiivsed küljed - sotsiaalne suhtlus kolleegidega, ettevõtte teemade arendamine või uued koostöö mõtted: "Kuna EE on väga suur ettevõte, siis paljusid oma kolleege ei tunne ma isegi nägupidi," tunnistas Mario. "Väitlusklubi on pakkunud võimalust erinevate kolleegidega kontakte ja mõtteid vahetada ning kes teab, võib-olla tekivad uued koostöökohadki?"

Ka Ulla nendib, et organisatsiooni väitlusklubi on tore kohtumiskoht: "Muidugi ei saa mainimata jätta, et väitlejad on lõbusad ja toredad inimesed, kellega annab nende suure lugemuse tõttu alati huvitavaid teemaarendusi käsitleda ning seega lähen alati hea meelega väitlusklubisse."

Ulla ja Mario nimetavad justkui kokku lepitult, mis oskusi nende jaoks väitlus arendab:
esinemisjulgus ning struktuursem ja kiirem mõtlemine. Töökeskkonnas näevad nad kasu samuti suhteliselt sarnaselt. "Julgus avalikult sõna võtta on arenenud peaasjalikult väitluse kaudu, mis aitab kaasa nii ministeeriumisisestel kokkusaamistel kui ka kohtus esinemisel. Samuti on väitlus tublisti arendanud minu võimekust probleemi olemusest kiiresti aru saada, leida loogilisi seoseid ning näha ka suuremat pilti," ütleb Ulla. "Lisaks argumendile, et väitlus ühendab lahedaid inimesi, on väitlemine loomulikult arendav - koosolekutel on lausa hea vaadata, kuidas väidetest on saanud argumendid," on Mario veenvalt.  


Miks alustada väitlusklubiga oma ettevõttes?

Eesti Energia klubi juhendaja Margo Loor ütleb, et väitlust ei tasu karta: "Oled mõelnud, aga ei tea, kas väitlemine on Sinu jaoks? Kas tööl võiks sellest kasu olla? Sul on eelarvamused
väitluse kohta? Pane need kõrvale ja tule vaata üks kord väitlust. See on midagi sellist, kui võtad oma elu parima pubiarutelu sõpradega mingil teemal ja siis paned sinna kulbiga sisukust ja avaliku esinemise elemente juurde."
 
Uuringute tulemused on näidatud, et väitlemine arendab mõtlemist ja parandab esinemisoskusi. "Väitlemine on intellektuaalne spordiala, umbes nagu male," toob Margo Loor hea analoogia.  "Ainult et malelaua asemel on tavaline koosolekulaud paberi ja pastaga ning malendite asemel mõtted, argumendid, tõestused. Põhjuseid väitlusega tegelemiseks on palju - mõnele meeldib avalikust esinemisest tekkiv adrenaliin, teisele seltskond, kolmandale arutleda huvitavate ja vastuoluliste teemade üle. Objektiivselt uurides on leitud, et väitlusega tegelemine kiirendab märgatavalt analüütilist mõtlemist juba lühiajalisel tegelemisel, parandab mõtete selgust ja struktureeritust, tõstab eneseväljenduse oskust ning alandab pelgust avaliku esinemise ees."

Tee samm väitluseni täna!

Kui teil on olnud keeruline leida koolitusi (või koolituste tsüklit), mis arendaksid korraga esinemisoskust, eneseväljendusoskust, enesekehtestamist, mõtlemise ja mõtete sõnastamise ning läbirääkimisoskust, siis väitlusklubi on hea üllatus. Eesti Energia klubi liige ütleb: "Nüüd järsku väitlus, kus selgus väga kiiresti, et see on kõiki neid omadusi arendav tegevus. Muutused on kiired - lausa iga korraga muutuvad inimesed paremateks väitlejateks koos kõigi sellega kaasnevate oskustega. Olen leidnud just selle tööriista, mida olen pikka aega otsinud oma töötajate arendamiseks. Parem kui igasugune suhtlus- või läbirääkimiskoolitus!"

Eestis tegeleb väitlusega juba kuus asutust/ ettevõtet. Tahad olla ise seitsmes?

Lisa kommentaar

Email again:
google-site-verification=QT4VI7bBeJzV6VQv1VZwTh398cyDZyA_ZxhgaEYMLAM