Blogi
Democracy is impossible without reasoned discussion
/Please scroll down for english/
Mõisted nagu “tõejärgsus” ja “valefakt” on saanud osaks igapäevasest keelekasutusest. Kuidas tugevate argumentide ja sisuka arutelu abil demokraatiat tugevada? Mõtteid jagas Eesti Väitlussetltsi asutajaliige ning SpeakSmart juhtivkoolitaja ja arendusjuht Margo Loor.
Loe lisaks »
Argumenteeritud juhtimine on uue põlvkonna juhtimise mõtteviis, sest valikuid täis maailmas käskimisest või nõudmisest ei piisa! Saates räägime erinevate juhtide ja spetsialistidega ratsionaalsest ja argumenteeritud mõtlemisest, juhtimisest ning seda toetavatest tööriistadest.
Kuula meie "Argumenteeritud juhtimine" saateid Äripäeva raadios!
Loe lisaks »
SpeakSmart koolitaja Siim Vahtrus rääkis Äripäeva raadio saates Juhtimislabor sellest, milliseid võimalusi loob organisatsiooni müügiargumentide kaardistamise ning kuidas saab selle abil müügimeeskonna sooritust parandada. Kuid saates tuleb juttu ka sellest, kuidas on müügiargumentide kaardistamisest võimalik võtta välja kasu kogu organisatsiooni tootearendusele.
Loe lisaks »
Наш мир меняется, и происходящие в нем изменения заставляют нас принимать все новые решения, которые, в свою очередь, также меняют окружающий нас мир. И для того, чтобы окружающие нас люди – друзья, коллеги, партнеры, клиенты, инвесторы – понимали нашу позицию и могли успешно с нами взаимодействовать, необходимо аргументировать свои шаги. К счастью, навыкам аргументации можно научиться, пишет партнер Академии Äripäev, тренер SpeakSmart
Владислав Лушин.
*
Eesti keelne kokkuvõte:
„Et meid ümbritsevad inimesed – sõbrad, kolleegid, partnerid, kliendid ja investorid – mõistaksid meie seisukohti ja saaksid meiega koostööd teha, peame oma samme argumenteerima,“ kirjutab SpeakSmart’i koolitaja Vladislav Lušin,
Loe lisaks »
Среди социальных предприятий Эстонии SpeakSmart - одно из самых необычных: здесь взрослых клиентов учат… дискутировать друг с другом правильно: последовательно, доказательно и так, чтобы в итоге родилось наилучшее решение обсуждаемой проблемы. Полгода назад у SpeakSmart появилось русскоязычное направление, которое основала и возглавила уроженка Нарвы Виктория Муске.
/eesti keelne kokkuvõte intervjuu lõpus/
Loe lisaks »
Ühele mu argumenteeritud juhtimise koolitusele Äripäeva Akadeemias tuli kord automüügi ettevõtte juht, 50-ndates härrasmees. Kui küsisin osalejatelt, et millise vajaduse või ootusega nad koolitusele on tulnud, vastas ta umbes nii: “Ma ei saa oma nooremate töötajatega enam hästi hakkama. Käsku nad ei kuula. Tahavad, et ma selgitaks või argumenteeriks oma otsuseid. Ma ei oska seda teha, ma pole kunagi argumentide kohta midagi õppinud. Sellepärast tulingi.”
Loe lisaks »
Чтобы дискуссия продвигалась вперед, важно задавать правильные вопросы – так свой вклад в интересную и результативную дискуссию может внести не только ее модератор, но и каждый участник. Наш тренер Владислав Лушин разбирает 5 типов вопросов, продвигающих дискуссию вперед, в блоге Фестиваля мнений.
*
Eestikeelne kokkuvõte:
Et arutelu liiguks edasi, on oluline küsida õigeid küsimusi – nii saab huvitavasse ja tulemuslikku arutelusse panustada mitte ainult selle moderaator, vaid ka iga osaleja. Meie koolitaja Vladislav Lušin analüüsib 5 erinevat arutelu edasiviiva küsimuse tunnust.
Loe lisaks »
Müügitöö keskendub sageli olemasoleva toote või
teenuse võimalikult heas valguses näitamisele ning kliendi veenmisele, et see
vastab tema vajadustele. Süsteemne müügiargumentide kaardistamine annab teisalt
sisendit ka toodete või teenuste arendamiseks.
Loe lisaks »
Hea arutelu aluseks on koostöö, kus oma roll on osalejal, arutelujuhil kui ka kuulajal. Hea arutelu tunnuseks on kaasatud publik – nii passiivses kui aktiivses vormis. Seda mitte ainult sellepärast, et igaüks end hästi tunneks, vaid selleks, et arutelu publiku tähelepanekute ning ideede kaudu võimalikult palju areneda saaks. Küsimuste küsimine on hea viis, kuidas kuulaja saab arutelul kaasas olla, kirjutab SpeakSmarti arutelujuht Kristin Parts.
Loe lisaks »
Ettevõtte poolt pakutavate teenuste või toodete kohta kehtivate müügiargumentide kaardistamine võib tunduda ajamahuka tööna, millest on kasu vaid neile, kes tegelevad igapäevaselt müügitööga. Reaalsuses see nii ei ole! Müügiargumentide väljatöötamine on vajalik ka juhile.
Loe lisaks »
Margo Loor räägib Äripäeva raadio saates "Juhtimislabor" argumenteerimisest juhtimises ning annab nõuandeid, kuidas oma seisukohti efektiivselt edastada.
Loe lisaks »
Ühiskonna areng, põhjamaine kultuur ja infotehnoloogia võidukäik on aluseks uuele, argumenteeritud juhtimise kultuurile. Juhtide valik on muutuda või hääbuda.
Loe lisaks »
Ежедневно мы сталкиваемся с необходимостью выражать свою позицию. В общении с коллегами, с починенными, с руководителями или на совещаниях, мы хотим, чтобы к нам прислушались. Почему, когда мы говорим, нас не всегда слышат и понимают правильно? Руководитель русскоязычного направления SpeakSmart Виктория Муске рассказывает о трёх мифах, связанных с убедительными выступлениями.
Loe lisaks »
Arutelu juhtimisel ja selle ettevalmistamise protsessis on mõned nipid, mis kohtumise edule kaasa aitavad. SpeakSmarti koolitaja
Marleen Pedjasaar kirjeldab lähemalt.
Loe lisaks »
Minu Facebooki sein kihas eile ja täna teemal inimese väitlus arvuti vastu. Maailm sai teist korda näha IBM Project Debater AI süsteemi, mis on IBMi kuulsa Watsoni järeltulija.Väitlus ei ole pikk, nii et soovitan kuulata. Alljärgnevalt mõned tähelepanekud.
Loe lisaks »
Kuulamisoskus on juhile oluliseks tööriistaks, mis aitab teda muuhulgas
oluliste otsuste langetamisel, elluviimisel ning keerulistel läbirääkimistel.
Samas ei ole tegemist kaasasündinud oskusega – analüütilist mõtlemist toetavat
kuulamist tuleb teadvustada ning anda kuuldule selge struktuur.
Loe lisaks »
2018. aasta sügisel on SpeakSmart olnud partneriks Äripäeva raadio saatele "Müügiminutid". Saime kaasa rääkida saates läbi käinud teemadel ning mõned korrad ka ise eksperdina Urmas Kamdroni saates külaliseks käia. Saated on järelkuulatavad Äripäeva raadio lehelt.
Loe lisaks »
Viimastel kuudel on väga palju räägitud sõnavabadusest, arutelukultuurist, libauudistest, meedia ja sotsiaalmeedia rollist ning tsensuurist, sest sotsiaalmeediaplatvormid nagu Twitter, Facebook ja YouTube piiravad teatud isikute või gruppide sõnavõtte põhjendustega, et postitatud on vihakõnet.
Loe lisaks »
Arvamusfestival on koht arutlemiseks. Igasuguse arutlemise eelduseks on oskus ja valmisolek kuulata ning tahe mõista. Kummalisel kombel aga näib, et kuulamine on veel keerulisem kui kõnelemine (ja hästi kõnelemine on päris keeruline), kirjutab arutelujuhtide koolitaja
Marleen Pedjasaar SpeakSmartist.
Loe lisaks »
Kaks
aastat tagasi ennustas Maailma Majandusfoorumi raport “The Future of Jobs”
vaatega aastani 2025, et analüütilise mõtlemise, suhtlemise ja veenmise oskused
on tööturul kiiresti kasvava tähtsusega. Paljud organisatsioonid ja ettevõtted
Eestis tunnevad seda juba täna ja otsivad võimalusi oma inimeste arendamiseks.
Organisatsiooni väitlusklubi on uus efektiivne meetod selleks.
Loe lisaks »
Arvamusfestival pakub koostöös
SpeakSmartiga juba mitmendat aastat arutelude korraldajatele võimalust ideekorjesse esitatud ideed aruteludisaini- ja juhtimise töötubades edasi arendada. Eesmärk on, et festivali programmi jõudnud aruteludel oleks selge eesmärk, need innustaksid kaasa mõtlema ning neis jääks kõlama argumendi ilu. Seda kõike saab treenida ning aeg on selleks just praegu küps.
Loe lisaks »
See on üks kõige sagedamini esitatavaid küsimusi argumenteeritud juhtimise koolitustel. Eestis on üksjagu ettevõtteid ja organisatsioone, kes on suhtlemise tõhustamiseks kogu tiimiga argumendioskused selgeks õppinud ning kelle jaoks see küsimus tiimi-siseselt enam oluline ei ole. Teistes ettevõtetes, kust koolitusele on tulnud üksikud inimesed või väiksemad tiimid, küsitakse seda küsimust nii sisese kui ka partnerite ja klientidega suhtlemise võtmes.
Loe lisaks »
"Väitlus - jaajaa, see on see üksteisele ärapanemine ja musta valgeks rääkimine!
Kas ikka on nii? Millised on need eelarvamused ja müüdid, mis väitlusega seostuvad ja millised on vastused nendele?
Loe lisaks »
Tule häki meiega koos argumente!
See ei ole koolitus. See ei ole filmiõhtu. See on maailmatasemel väitluse analüüs koos Eesti tippväitlejatega.
Loe lisaks »
“Hei! Saaks korra kokku, vaja asjad üle vaadata. Neljapäeval kell kolm sobib sulle, ma loodan? Aa, ja kutsu Riina ja Kevin ka kaasa, neil ka hea seda kuulata.”
Loe lisaks »
Kas tänavune Arvamusfestival oli argumenteeritud? Arvestades, et festivalil oli tänavu kokku 160 arutelu, sõltub vastus antud küsimusele sellest, milliseid diskussioone keegi nägi. Võis minna väga hästi, võis minna ka oluliselt halvemini, kirjutab SpeakSmarti argumenteerimiskoolitaja ja moderaator Sigrid Solnik.
Loe lisaks »
Kuku Raadio saates "Õigus ja Õiglus" räägivad Sten Andreas Ehrlich,
Kaarel Tarand ja Ülle Madise otsustamisest ja arvamisest
ühiskonna ja riigi tasandil.
Loe lisaks »
Tulemuslikuks toimimiseks meeskonnana on määrav suhtlemisoskus - oskus ennast selgelt ja argumenteeritult väljendada ning võrdselt tähtsana oskus struktuurselt ja empaatiliselt kuulata.
Milline on argumenteeritud arutelu koosolekuruumis?
Loe lisaks »
10. juunil korraldas sotsiaalne ettevõte SpeakSmart Tallinnas organisatsioonide väitlusturniiri PUNKT. Turniiri finaalis kohtusid
võistkonnad Cobalt B ja Spotaanne, mille võitis kohtunike häältega 3:2
võistkond Spontaanne koosseisus Ulla Saar (Vaimo) ja Kati Pino (AB Magnusson).
Loe lisaks »
PARE Parim personalijuhtimise projekt 2017 on Maksu- ja Tolliameti
"EL eesistumise meeskonna loomise ja arenduse projekt", mille üheks partner 2015-2016 aastatel olime. Kirjeldame lähemalt, milline oli SpeakSmart õppe osa MTA projektis.
Loe lisaks »
PARE Parim personalijuhtimise projekt 2017 on Maksu- ja Tolliameti
"EL eesistumise meeskonna loomise ja arenduse projekt", mille üheks partneriks 2015.-2016. aastal olime.
Loe lisaks »
Umbes 10 aastat tagasi tegelesin uimastisõltlastele suunatud teenuste
kaardistamisega Eestis, mille käigus ilmnes, et rehabilitatsiooniteenuseid on
puudu. Valdkonnas pikalt tegutsenud MTÜ-l Convictus Eesti oli üldjoontes teada,
millist täiendavat rehabilitatsioonikeskust oleks vaja. Asusime Heateo
Sihtasutusega nende strateegiat täpsustama ja elluviimist toetama.
Loe lisaks »
Ettevõtete tiimid käivad meeskonnakoolituste raames rippumas, hüppamas, voolimas ja mediteerimas, et ka tööolukordades koostöö sujuvam oleks. Kuhugi maani see ongi hea, kui tiimi liikmed kiiresti ühise keele leiavad, aga liiga üksmeelne tiim on ohtlik.
Loe lisaks »
Valdavale enamikule tänastest juhtidest ja töötajatest ei ole argumenteeritud suhtlemist ja otsustamist haridusteel õpetatud. Organisatsioon, kes soovib targemalt otsustada ning emotsionaalsete konfliktideta suhelda, peab neid oskuseid oma inimestele ise õpetama. Kuidas seda teha?
Loe lisaks »
Autor: Sten Andreas EhrlichJuhte on kolme tüüpi, nagu Margo Loor 15. veebruaril Wabaduse kohvikus ligi 40 tähelepanelikule kuulajale lõunasöögi taustaks selgitas. Mõned juhid teevad otsuseid intuitsioonile ja emotsioonidele tuginedes, neid põhjendamata. Teised langetavad valikuid kõhutundele tuginedes, ent leiavad neile argumenteeritud selgituse. Kolmandad leiavad ühe või teise valiku kasuks kõnelevad argumendid ning langetavad alles seejärel analüüsist lähtuva otsuse. Tark, argumentidele tuginev juhtimine võib küll võtta aega ja vaeva, kuid vähendab oluliselt vigade tegemise riski ning suurendab valikute õnnestumise võimalust.
Loe lisaks »
Ideega lõuna pakub vahelduseks teistsugust lõunatamise formaati – kohvik Wabadus serveerib lõunasöögi ning meie pakume sinna juurde kaasamõtlemist ja uusi mõtteid. Esimesel kohtumisel kuulame Kadi Steinbergi (Eesti Energia) mõtteid sellest, mis on argumenteeritud juhtimine, milleks see vajalik on ja kuidas organisatsioonis argumenteeritud suhtlemisest juhtimisega võimendada.
Loe lisaks »
Ameerika Ühendriikide presidendi ametisseastumise kõne võib minna kõnekunsti
ajalukku, olla sisuliselt tähendusrikas, mõlemat korraga või mitte kumbagi.
Maailma tähelepanu on nendele mõneteist minuti jooksul öeldud sõnadele garanteeritud
kõigest olenemata. Reedel andis ametivande ja pidas sellele järgnenud sõnavõtu
USA 45. president Donald John Trump.
Loe lisaks »
Long story short: public speaking
and presentation skills have moved on from where to look or how to move your
hands. The best speakers do not merely talk to the audience, they make their
audiences live and feel the message. That’s what this course is about. Suitable
for expats, people in international teams and anyone else, who wants to learn
contemporary presentation skills in English.
See more about the course here. Loe lisaks »
2014. aastal võttis Hong Kongi riskikapitali firma Deep Knowledge esimesena maailmas oma juhatusse tehisintellekti, andes talle ühe hääle võrdselt teiste juhatuse liikmetega. Selle aasta oktoobris tegi sama käigu esimese põhjamaade ettevõttena soomlaste Tieto, kus tehisintellekt sai hääleõiguse arendusüksuse juhtimisel.
Loe lisaks »
Argument on võimendav töövahend, eduka projektijuhi supervõime, mis aitab tema teistel oskustel efektiivsemaks muutuda ja särada.
Loe lisaks »
Mõned mõtted Margo Loorilt selle kohta, kuidas igaüks meist saab kaasa aidata sellele, et ühiskonnas tervikuna oleks lihtsam rääkida keerulistest teemadest.
Loe lisaks »
09. novembril 2016 toimub Koolituskonverents 2017 raames Margo Loori töötuba
"Qbsjn kviu po šff, lfš löjwjubc qbsjnb bsvufmv".
Loe lisaks »
Autor:
Sigrid Solnik
Paar päeva pärast tänavuse Arvamusfestivali lõppu ei tulnud mul ühel õhtul und. Vahtisin pimedas toas tühjusesse ja peas kihutasid mõtted selle üle, et milline annetaja ma olen. Olen ma annetanud piisavalt, olen ma annetanud õigesse kohta, on sellest kõigest üldse kasu olnud?
Loe lisaks »
SpeakSmart soovitused Arvamusfestival 2016 aruteludele!
Iga koolitaja valis välja oma lemmikud ning panime nendest kokku tervikliku Arvamusfestivali kava, mille saad välja printida ja läbi kuulata. Head festivali!
Loe lisaks »
Sel aastal leiad Arvamusfestivali kümnelt arutelualalt positiivsete sõnumitega arutelusildid, mida saad kuulajana arutelu ajal üles tõsta ja sellega esitatud mõtetele, esinejatele ja moderaatorile toetust avaldada.
Loe lisaks »
Arvamusfestivali moderaatorina oled kindlasti tutvunud ka hea arutelutavaga, kus on toodud seitse peamist punkti, mida arutledes ning vestlusi juhtides tähele panna. Mida aga täpsemalt moderaatorina teha, et Sinu arutelus saaksid kõlada erinevad mõtted, kõik osalejad tunneksid end hästi ja mõnusalt ning Arvamusfestivali heast tavast peetaks kinni? Järgnevad mõned praktilised näpunäited, mida moderaatorina silmas pidada:
Loe lisaks »
Autor: Marleen PedjasaarSpeakSmart arutelukoolitaja ja moderaator, Arvamusfestivali moderaatorite koolitaja Marleen Pedjasaar annab siinkohal 8 soovitust, mille abil on võimalik arvamusfestivali infovoogudes pinnale jääda ja midagi kasulikku ammutada.
Loe lisaks »
Eestis napib kuulamisoskust, kannatlikkust ja viitsimist teemadesse süüvida ning arutlemise asemel kukutakse pigem väitlema, leidsid arutluskultuuri lahanud vestlusringis osalejad. Arvamusfestivali, metsaülikooli ja ERRi koostöös korraldatud vestlusringis osalesid Ott Karulin, Triin Käpp, Kristi Liiva ja Rein Taagepera, modereeris SpeakSmartist Margo Loor.
Loe lisaks »
Stuudios on tippväitleja ja
SpeakSmarti
argumenteerimistreener Anna Karolin ning Terve Eesti Sihtasutuse tegevjuht ja SpeakSmarti koolitaja ja moderaator Marleen Pedjasaar. Saatejuht on Keiu Virro. Olge kuuldel kell 13 ja kell 21.
Loe lisaks »
Argumenteerimisoskusi õpetava sotsiaalse ettevõtte SpeakSmart tegevjuht Helina Loor kirjutab "Argumenteerimine müügis" kolumnis, et müügiargumendi valmistamine on tegelikult imelihtne, vaja läheb vaid veidi... Aga sellest kõigest lähemalt juba alljärgnevas blogipostituses.
Loe lisaks »
Koondasime kokku mitmete Eesti ettevõtete juhtide ja töötajate mõtted sellest, kuidas nemad on tööl leidnud kasutust väitlusoskustele - struktureeritud mõtlemisele, veenvale esinemisele ja argumendile.
Loe lisaks »
Ettevõtluses ja juhtimises on paraku liiga palju emotsionaalsust. Kahetsusväärselt sageli võtavad juhid suuri riske just hetketunnetele toetudes. /../Argumenteeritud arutelu väitluse vormis on üks viis, kuidas tavapärasest mõttemaalist välja astuda.
Loe lisaks »
Argumenteerimiskoolitajad Anna Karolin ja Marleen Pedjasaar SpeakSmartist kirjutavad, kuidas Eestis maailmavaatest sõltumata ilma ropu sõimu ja sildistamiseta jälle rahulikult arutleda.
Loe lisaks »
Kuigi tihti arvatakse, et väitlemine on keeruline või suisa elitaarne, on tegelikult igaüks selleks suuteline, teavad SpeakSmart koolitajad ja väitlusklubi SpeakSmartClub juhendajad Sten Andreas Ehrlich ja Kaspar Kelder.
Loe lisaks »
Hea arutelu ei sünni iseenesest. Selleks ei piisa ainult huvitavatest arutlejatest ja heast teemast, olulist rolli mängivad ka moderaatorid, kes juhivad arutelu. Modereerimisest ja arvamuskultuurist räägivad Arvamusfestivali vabatahtlikud Annika Uudelepp ja Margo Loor.
Loe lisaks »
Parimad 7 idee autorit paistsid silma hea esinemisoskuse ning selge eesmärgiga lahendada mõnda ühiskondlikku probleemi Eestis.
Oma lahenduste esitlemiseks oli ideede autoritel 5 minutit, mis muutis selge ja struktureeritud esitluse osakaalu lõpliku hinnangu juures küllaltki suureks. Konkursi korraldajatena soovisime, et kõigil ideede esitlejatel oleksid võrdselt head võimalused. Seetõttu palusime mõtlemis- ja suhtlusoskuste koolitusfirmalt SpeakSmart tuge.
Loe lisaks »
Oled Sa mõelnud, et tahaks värskemat õhku ja ilusamat loodust enda ümber? Tundub kuidagi romantiline, eks:) Kas sa oled ka mõelnud, et maale elama kolides võiksid teada, milline on kogukond, kuhu kolid, ja inimesed, kelle lähedal elad? Räägime nendel ja teistel maaelu puudutavatel teemal
14. mail
Maale elama messil Tallinnas, Telliskivi Loomelinnakus. Tule kuulama!
Loe lisaks »
Helina Loor kirjutab värskes
BestSales.ee kolumnis ratsionaalse müügi eelistest.
Müügipersonal tunneb ennast argumente kasutades paremini ja saab ühe töövahendi juurde, ettevõte maandab argumentatsiooni koostamisega riske, mis tulenevad müügimeeskonna superstaaride lahkumisohust ja klient tunneb ennast paremini, kuna teda ei tulda hullutama, vaid koheldakse kui mõtlevat inimest.
Loe lisaks »
Ei ole valimisstuudio. Ei ole kohtusaal. Ei ole nääklemine. See on väitlus.
Loe lisaks »
Koondasime 2015. aastal kokku Eesti ettevõtete juhtide ja töötajate mõtted sellest, kuidas nemad on tööl leidnud kasutust väitlusoskustele - struktureeritud mõtlemisele, veenvale esinemisele ja argumendile.
Loe lisaks »
Ettevõtja, töötaja ja ametnik - tule väitlema turniirile PUNKT!
PUNKT on sportlik turniir, kus võitjaks ei osutu kiireimad jalad, vaid tugevaim argument. SpeakSmart viib väitlusest saadava adrenaliini uuele tasemele ning kutsub asutusi ja ettevõtteid osalema Eesti esimesel organisatsioonide vahelisel väitlusturniiril.
Loe lisaks »
Helina Loor, argumenteerimisoskusi õpetava sotsiaalse ettevõtte SpeakSmart tegevjuht, kirjutab „Argumenteerimine müügis“ kolumnis, et kliendil peab olema aega mõtlemiseks, vabadus valida argumenteeritud alternatiivide vahel ning soovi korral olla proaktiivne teenuse hinnastamisel.
Loe lisaks »
Helina Loor, väitluskoolitusi pakkuva SpeakSmart tegevjuht, kirjutab värskes bestsales.ee „Argumenteerimisest müügis“ kolumnis argumentide mõjust müügis, uuest, argumenteeritud põlvkonnast ning annab mõtteid selle kohta, kuidas teha algust argumenteeritud juhtimise mudeliga.
Loe lisaks »
Eesti majandusel ei lähe kuigi hästi. Kahe nädala jooksul on teatatud rohkem kui tuhande töökoha kadumisest. Kõikides Euroopa Liidu riikides peale Soome ja Kreeka kasvas majandus 2015. aasta neljandas kvartalis kiiremini kui Eestis. Viimaste aastate jooksul on palgad kiiresti tõusnud, ent tootlikkus pole suutnud sammu pidada ja ettevõtete konkurentsivõime on langenud. Seetõttu arvatakse valjuhäälselt pea iga nädal, kui mitte iga päev, et valitsus peaks kiiresti leidma viisi majanduse kasvule pööramiseks. Juba peaaegu kakskümmend aastat on kutsutud leidma Eesti Nokiat, mis on saanud kõige kulunumaks kujundiks Eesti majandusajakirjanduses.
Loe lisaks »
Oled sa kunagi proovinud väitlust koosolek? Me oleme ja soovitame. Sama ütleb Harward Business Reviews Ben Dattner.
Loe lisaks »
Alates 2015. sügis alustasime aastast õppeprogrammi ametnikega, kes Eesti eesistumise ajal aastal 2018 juhivad või töötavad kahe töögrupiga.
Loe lisaks »
Vahel tundub, et suhtluspartneri veenvus ja mõtete selgus oli nii tasemel, et raske on midagi vastu öelda või adekvaatselt reageerida. Kuidas järgmisel koosolekul oma seisukohale kindlaks jääda? Argument on Sinu töövahend ja Sinu trump!
Loe lisaks »
Arvamusfestivalil toimuvad peale mitmesuguste ühiskonnategelaste sõnavõttude ka sõna
rock’ipeole asjakohased õpitoad, kus saab meenutada või täiesti uue tarkusena kõrva taha panna läbinägelikke ning selgesti struktureeritud teadmisi väitlusest, argumendi ülesehitusest ja esitusest, hinnangu andmisest, kuulamisoskusest…
Loe lisaks »
Inimesed on ikka
armastanud aeg-ajalt kokku tulla, et parasjagu olulised ja põletavad teemad
läbi rääkida. Turuplatsidel lärmamisest või salongides, kohvikutes mõtete
vahetamisest on tänaseks päevaks välja kasvanud hulganisti konverentsiformaate,
ümarlaudasid, seminare, foorume, mõttekodasid. Kuigi avalik arutelu on järjest
suuremal määral ka internetiavarustesse kolimas, ei kao inimlik soov füüsilises
keskkonnas teiste inimestega mõtteid vahetada kuhugi. Mõnikord on tore lihtsalt
arutada, aga tihti oleks tarvis ka tulemusele jõuda. Või on
arutlejaid nii palju, et kui nad kõik korraga arutama hakkavad, ei saa enam
keegi aru, kes mida öelda tahab. Siin tulebki mängu
Moderaator.
Loe lisaks »
Nõukogu väärtus on olla nõu kogu. Eristan seejuures minimaalset taset, põhiväärtust ja lisaväärtust.
Loe lisaks »
2014. aasta veebruari teisel nädalavahetusel võtsid omavahel mõõtu 2-liikmelised meeskonnad, et selgitada välja Eesti Meister väitlemises. Esimest korda meistrivõistluste ajaloos osalesid ka ettevõtete /asutuste meeskonnad. Esindatud olid Eesti Energia Võrguehitus ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM).
Loe lisaks »
2014. aastal loodi pretsedent, kus Majandus- ja Kommunikatsiooni-ministeeriumi (MKM) ja Eesti Energia Võrguehituse väitlusmeeskonnad osalesid väitlemise Eesti meistrivõistlustel.
Loe lisaks »
Rüütelkonna hoones toimus möödunud nädalal
naiste hääle kuuldavamaks tegemise teemal sisukas kahetunnine arutelu, mille kõik kolm osalejat esitasid huvitavaid ja argumenteeritud seisukohti. Kokkuvõtte arutelust pani kirja Margo Loor.
Loe lisaks »
Oktoobri esimes klubis tutvuti
organisatsioonisisese väitlusklubi ideega. Klubis said osalejad esmase ülevaate oma seisukohtade argumenteerimise põhitõdedest, millele väitlus suuresti tugineb. Oma teadmisi jagas ja osalejaid inspireerivalt kaasas Väitluskoolitus ja koolitaja Margo Loor.
Loe lisaks »
Hea arutelu on selline, kus tõestatakse, mida väidetakse, austatakse teisi osalejaid ning kuulatakse teiste arvamusi. Nii on oma veebilehel kirjutanud ka
Arvamusfestival 2013 korraldajad. Rääkisime
Arvamusfestivali idee algataja Kristi Liivaga sellest, missugused on hea arutelu koostisosad ning kuidas saavutada olukorda, kus kõik kaasatud moderaatorid näevad üritust ühtemoodi.
Loe lisaks »
Me võime küll mõelda, et tänapäeva
infoühiskonna tingimustes peaks irratsionaalsete otsuste tegemise võimalus
olema kaduvväike, kuid vaatamata sellele on näiteks Ameerika Ühendiriikides
endiselt 20 korda rohkem astrolooge kui astronoome. Miks nii?
Loe lisaks »
Kuidas ka ei vaata, Eestis on läinud kaduma lauakõnede kultuur.
Loe lisaks »
Kadri Lainas tegeles aktiivselt
väitlusspordiga keskkooli ja ülikooli ajal. Oma karjääri on ta alustanud AS
Kalevis. Praegu töötab Kadri Prisma
turundus- ja kommunikatsioonidirektorina ning 2011. aastal sai ta Aasta
Turundustegu 2011 Grand prix võitja tiitli.
Loe lisaks »
Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis töötab väitlusklubi alates 2012. aastast ning osalejate seas on nii algajad kui keskkoolis varem väitlusega tegelenud inimesed. Küsisime ühe väitlusklubi osaleja
Ulla Saare käest, miks tema meelest on väitlus tõhus õppimisvorm.
Loe lisaks »
Pärnu Konverentside tegevjuht ja väitleja
Art Lukas jagas meiega oma mõtteid sellest, mis oskused peavad heal esinejal olema ja kuidas on võimalik seda saavutada.
Loe lisaks »
Mul on hea meel, et osalejad hakkasid arutlusel olnud teemade ja poliitika vastu rohkem huvi tundma.
Loe lisaks »
"Sisemist
väitlust toimub meil pidevalt näiteks müügimeeskonnas, kes peab otsustama,
millised pakkumised on väärt inimesteni toomist ja mis mitte. Nendes
olukordades on juht tihti see, kes peab olema võimeline veenvalt
argumenteerima, miks midagi nii või teisiti sai otsustatud," räägib Martin Kõiva.
Loe lisaks »
Ilmselt olete te kuulnud väidet, et kehakeel räägib palju rohkem kui sõnad. Kui tähtsat rolli mängib kehakeel tegelikkuses teise inimese mõistmisel või mõjutamisel, kirjutab TÜ eksperimentaalpsühholoogia teadur ja doktorant Andero Uusberg.
Loe lisaks »
Väitluskoolituse valdkonnas, aga ilmselt ka väga paljude teiste teemade puhul, on Aasia suur ja väga kiiresti kasvav turg. Kui Euroopas pead vingelt pingutama, et inimesed sind märkaks ja sinu koolituseni jõuaks, siis Aasias on osalejad väga püüdlikud ja tõesti tahavad õppida.
Loe lisaks »
Miks vajavad inimesed kaalutlevat ja miks vaistlikku mõtlemisrežiimi, mille poolest need erinevad ning kumb neist on parem?
Loe lisaks »
Väitluskoolituse juht Helina Loor arvab, et inimene võib kindlasti mõneks ajaks välismaale õppima või töötama minna, sest see muudab tema mõtlemist vabamaks. „Raamidest väljas mõtlemine ja kõrgete eesmärkide seadmine tasub ennast ära, ka emotsionaalselt,“ räägib Helina. Oluline on aga, et inimene teeks seda, mis tõeliselt meeldib ning seda Helina teeb – töötab Eesti Väitlusseltsi koolituses.
Loe lisaks »
Aja jooksul oleme kasvanud kasumliku sotsiaalse ettevõtteni, samas on meie põhieesmärk alati jäänud ühiskondlikuks. Palkame ainult koolitajaid, kes on ise olnud väitlejad ja pakume ainult väitlusteemalisi koolitusi. See annab meile võimaluse järgida ühtset filosoofiat kõigis pakutavates koolitustes - suheldes „meie“ keeles ja pakkudes koolitusi ainult valdkondades, mida tunneme unepealt.
Loe lisaks »
Avalik esinemine on pea sama vana kui kõneoskus ise.
Esimene avaliku kõnelemise juhend kirjutati 2400 aastat tagasi kreeka
filosoofide poolt. Ka avaliku esinemise rakendamine on laiaulatuslik – alates
enda mõistetavaks tegemisest pere keskel või koolis kuni esitluste tegemiseni
tööl ja suurte rahvahulkade ees. Adolf Hitler ja Martin Luther King on head
näited oraatoritest, kes on kasutanud oma annet täiesti erinevatel eesmärkidel.
Loe lisaks »
Väitluskogemus aitab vastaspoole küsimustele paindlikult reageerida ja leida sõnumile mõjuvaid põhjendusi, mis kiiremini kuulajani jõuavad. Üks juhi oluline oskus on oma seisukohtade argumenteeritud väljendamine, mille käigus kuulatakse ära ka teiste seisukohad ja arvestatakse nendega - teisisõnu oskus väidelda.
Loe lisaks »