Arutelude disain ja juhtimine

Hea arutelu inspireerib, paneb mõtlema, paneb kahtlema ja loob sünergiaid. Heast arutelust sünnivad uued ideed või leitakse mõnele vanale ideele uus lähenemisnurk. Aga hea arutelu ei sünni päris iseenesest. 

Olgu tegemist koosoleku, konverentsi, ümarlaua, seminari, paneeldiskussiooni või millegi muuga - suurt rolli mängib see, kuidas oleme arutelu disaininud ja kui osavad arutelujuhid me oleme. Hea uudis on, et nii arutelu kokkupanemise ja ülesehitamise kui juhtimise oskused on kõik õpitavad ja harjutatavad. 

Kasutame ise SpeakSmartis juba aastaid lihtsaid ja universaalseid nippe, mis töötavad hästi arutelude argumenteeritumaks, sisukamaks ja elavamaks muutmisel. Kursuse käigus jagame hea meelega enda tähelepanekuid, aga kuulame ja analüüsime ka teie kogemusi. Pole tähtis, kas juhid arutelusid sageli või pigem harva - kui tunned, et soovid olla selles parem ja mõtestatum ning õppida vestluses ära tundma ja koostama häid argumente, on kursus just Sinu jaoks.

Koolitaja on Marleen Pedjasaar, Arvamusfestival 2016 ja 2017 arutelude korraldajate ja juhtide koolitaja. Ta on moderaatorina juhtinud paljusid erinevaid avalikke väitlusi ning arutelusid, sealhulgas palju poliitilisi debatte, näiteks Eesti eurosaadikute vahelised debatid ja Riigikogu valimiste eel toimunud haridusteemalisi debatte. Marleenile arutelude juhtimine sobib, kuna see on väga vaheldusrikas ning võimaldab süveneda erinevatesse teemadesse. Tagasiside Marleenile: "Seminari läbiviija süvenes põhjalikult teemasse ja mõtles kaasa. Ta pakkus välja seminari kava, mis oli väga mõistlik ja loogiline. Suutis kaasata inimesi aruteludesse ja grupitöödesse. Aitäh!"


Kohtumiste teemad:

 1. Mis on argument ja millises suhtlusolukorras argument töötab?
 2. Kuidas arutelu eesmärgistada ja üles ehitada? Milline roll on argumendil arutelus?
 3. Kuidas tunda ära demagoogiat ja seda arutelujuhina addresseerida?
 4. Mis on argumendile reageerimine ja ümberlükkamine? Kuidas arutelujuhina neid märgata ja välja tuua?
 5. Milliseid erinevaid aruteluformaate on olemas ja kuidas neid kasutada?
 6. Eneseanalüüs (mina kui arutelujuht) ja kursuse kokkuvõtted


Kursuse läbinuna:
 • tead, mis on argument ja kuidas seda kasutada,
 • tunned ära levinumad demagoogiavõtted ning oskad neile reageerida,
 • tead enda tugevusi ja nõrkusi arutelujuhina,
 • oskad disainida ja eesmärgistada erinevaid arutelusid,
 • oled parandanud enda oskusi arutelujuhina.
Õpiväljundeid hinnatakse praktiliste tööde käigus. Koolituse lõpus väljastatakse osalenutele tunnistus. 

Lisainfo:


Telli see koolitus oma grupile