Kommenteeri

Juhtimise tulevik on ratsionaalsete otsuste päralt

2014. aastal võttis Hong Kongi riskikapitali firma Deep Knowledge esimesena maailmas oma juhatusse tehisintellekti, andes talle ühe hääle võrdselt teiste juhatuse liikmetega. Selle aasta oktoobris tegi sama käigu esimese põhjamaade ettevõttena soomlaste Tieto, kus tehisintellekt sai hääleõiguse arendusüksuse juhtimisel. 

Andmete hulk maailmas kasvab kiiresti. Andmed turgude kohta. Andmed külastatavuse, ostuotsuste ja turusegmentide kohta. Andmed muutuvad aga väärtuslikuks juhtimisvahendiks vaid juhul, kui neile toetudes tehakse ratsionaalseid, argumenteeritud otsuseid. Taustal on tehisintellekt väärtpaberitehinguid ja energiatootmisotsuseid teinud juba aastaid. Põhjus, miks sellele on hakatud hääleõigust andma, on inimjuhtide liigne kalduvus ignoreerida andmeid ning teha otsuseid oma intuitsiooni ja emotsioonide pinnalt. Ettevõtted vajavad aga ratsionaalseid juhtimisotsuseid.

Chicago Cubs võitis 2016. aaasta pesapalli meistrivõistluste karika pärast 108-aastast pausi. Viie aastaga oli president Theo Epstein tõstnud teisejärgulise võistkonna meistristaatusesse, mis on pesapalli ajaloo kiireim argenguhüpe. Cubsi käive 2016. aastal oli Forbesi andmetel 340 miljonit dollarit. Epsteini jaoks oli see juba teine kord, kaksteist aastat varem tegi ta pea sama uskumatu arenguhüppe Boston Red Sox võistkonnaga. Kuidas? Epstein otsustab väga argumenteeritult, ainult andmete pealt, ning hoiab emotsiooni juhtimisotsustest väljas[1].

Üksinda otsustava juhi puhul saame parimal juhul rääkida piiratud ratsionaalsusest. D. Kahneman kirjeldab seda põhjalikult oma raamatus „Kiire ja aeglane mõtlemine”. Juhatusega hääletamine ei ole samuti lahendus, sest hääletamise hetkel on iga juhatuse liige ikkagi mõjutatud oma emotsioonidest ja alateadlikest impulssidest.

Kui võtame aga grupi inimesi, kes oskavad otsustada ratsionaalselt, tõestusmaterjalile toetudes ning loome nende ümber argumenteeritud otsustamise keskkonna, kus neil on võimalik teineteise argumente analüüsida, kahtluse alla seada ning korrigeerida, ei ole ratsionaalsete otsuste tegemiseks vaja tuua juhatusse tehisintellekti.

Ratsionaalsed otsused lähtuvad argumentidest, on loogiliselt korrektsed ja põhinevad tõestusmaterjalile, andmetele. Inimesed suudavad ratsionaalselt otsustada, kui neil on olemas vajalikud oskused ja argumenteeritud suhtlemist toetav keskkond. Ettevõtetes on juhtimine ratsionaalsete otsuste päralt, inimestega või ilma.

Margo Loor viib Äripäeva Akadeemias läbi koolitust "Argumenteerimine juhtimises"

Millal: 9. detsember 2016, 25. jaanuar 2017, 3. mai 2017 ja 22. august 2017.

Vaata koolitusest rohkem SIIT.

Originaalpostitus ilmus konverentsid.ee lehel 29.11.2016.

Lisa kommentaar

Email again: