Kommenteeri

Mida saad Sina teha, et avalik arvamusvahetus oleks sallivam ja rahulikum?

Mõned mõtted Margo Loorilt selle kohta, kuidas igaüks meist saab kaasa aidata sellele, et ühiskonnas tervikuna oleks lihtsam rääkida keerulistest teemadest.
  1. Võta (hinnangu)vabalt. Sageli kalduvad inimesed andma hinnanguid teineteise käitumisele ja teineteise isikule selle asemel, et arutada sisuliselt küsimuse üle. Kui hoiduda selliste hinnangute andmisest ("See pagulaskvootide idee on kõige rumalam mõte, mida ma kunagi olen kuulnud.") ning selle asemel rääkida oma mõtetest ja tajudest, soovitavalt sisulistest, siis elame juba paremas, hinnanguvabamas ühiskonnas. Need on sageli just need hukkamõistvad hinnangud, mis teevad inimestel avatult rääkimise keeruliseks. ("Ma ei ole aru saanud, miks on pagulaste vastuvõtmine Eestisse vajalik olukorras, kus mulle teadaolevalt paljude jaoks ei ole olukord nende oma riigis ohtlik elule ega tervisele.")
  2. Oota natuke. Hoidu kiirest emotsionaalsest rünnakust / reageeringust. Paljude teemade puhul on sotsiaalmeedia, kommentaariumid ja raadioeeter jõudnud täituda sõimu või irvitamisega ammu enne, kui inimesed, kelle aadressil see käib, on üldse midagigi jõudnud omalt poolt vastata nt meedias ilmunud loole. Inimesed vaatavad ühekülgset infot ja reageerivad sellele kiirelt ja emotsiooni pinnalt. Nõuanne on oodata natuke. Kuula ära mõlema poole seisukohad ning tee alles siis oma otsustus ja anna oma kommentaar. Ja kui Sul pole aega teemasse süveneda, siis jäta üldse ütlemata. Sinu süvenematu kommentaar ei aita kaasa mitte millelegi avaliku ruumi mõttes.
  3. Lepi kokku, et ei lepi kokku. Sa ei saa kõikide inimestega maailmas kõiges nõus olla. Mõned inimesed usuvad Allahit. Teised usuvad, et UFOd on olemas. Sa ei pea nõus olema ei esimeste ega teistega, aga neid pole ka tarvis halvustada või verbaalselt rünnata. Nad ei pea sulle ka meeldima. Sa lihtsalt ei pea üldse nende suhtes mingit emotsionaalset hoiakut võtma. Kuula nad ära, kui aega on, ja ütle "Ma pole Sinuga nõus, aga ma ei peagi olema. Lepime kokku, et me ei lepi kokku." ja mine oma teed. Kui pole aega kuulata, siis ütle, et Sul pole aega kuulata / süveneda. Pole vaja esimese lause pealt nähvata, et "Sellist jaburdust ma küll ei viitsi kuulata." vmt.
Originaalis ilmus Hea Kodaniku ajakirjas.

Lisa kommentaar

Email again: