Kommenteeri

INTERVJUU: Mõjukõne konkurssi võitja Kati Orav räägib oma esinemisoskuse arengust ja võidust

Visuaalne praktik ja haridusinnovaator Kati Orav on SpeakSmart meeskonnale tuttav juba aastaid ning oleme ka terve meeskonnaga tema koolitusi läbi teinud ja oma visuaalset mõtlemist arendanud.

Sel korral räägime Katiga aga hoopis esinemisoskusest, sest just seda on Kati viimase aasta jooksul saanud palju praktiseerida. Ning edukalt, sest just Kati võitis septembri viimasel päeval toimunud mõjukõne konkurssi, mida SpeakSmart Impact Day raames aitas läbi viia.  
Kati, nüüd kui oled jõudnud seda natuke protsessida, mis mõtted ja muljed sul on?

Kati: "See oli fantastiline kogemus. Olen nii rahul, et otsustasin kandideerida. Kogu protsessi jooksul tundsin ennast väga hoituna ja hästi."

Foto: Kati Impact Day laval (autor Kiur Kaasik)

Miks sa otsustasid kõnekonkursil osaleda?  

Kati: "Esimene põhjus oli see, et ma tundsin, et mul on mida jagada. Et minu sõnum ja missioon sobib hästi kokku sellega, mida kõnevõistlusel oodati.

Teine põhjus oli see, et olla sunnitud võtma aega oma sõnumi lihvimiseks ja katsetada seda zürii ees. 
Võit oli juba see, et ma sain selle võimaluse - tegeleda oma sõnumiga, olla sunnitud seda 12 minuti sisse panema, olulist välja tooma.

Kolmas põhjus oli harjutada esinemiskunsti.

Mõtlesin, et teine võit on see, kui saan finaali. Mul on käe peal kell, mis näitab igasuguseid huvitavaid asju. See on kolme aasta jooksul kahel korral näidanud, et on mul on ebatavaliselt kõrge stressi tase, võta aega rahunemiseks. Esimene kord oli siis, kui valmistusin magistritööd kaitsma.

Teine kord - ei, see ei olnud siis, kui astusin Impact Day finaalis lavale. See ei olnud isegi siis, kui astusin päris Impact Day lavale. See oli siis, kui sain teada, et sain kõnevõistluse finaali. Nii palju tähendas see mulle."Kuidas sa oma kõneni jõudsid ning milline oli see protsess võidukõneks?

Kati: "Tegelikult võiks öelda, et selle kõneni on viinud mind mitmed teised esinemised ja õpingud ning uuringud oma teema vallas. Konkreetse kõne ideeni jõudsin jaanuaris, kui osalesin Nordic Business Forum kõnevõistlusel. Tegin siis kuu aega uurimistööd loovusest ja mängulisusest, seda peamiselt juhtimise kontekstis.

Tol hetkel aga olid need mõtted veel liiga toored, minu enda seest läbi käimata, rohkematele kuulajatele jagamata. Hakkasin neid lugusid ja ideid oma koolitustele aegajalt sisse tooma, et näha, kuidas ma neid edasi anda oskan ja kuidas neid vastu võetakse.

Selekteerusid välja parimad mõtted, mida edasi uurida ja arendada. Suvel olin hakanud oma teemat uurima ka vaimse tervise nurga alt ja nii need erinevad tükid kokku said, kuniks oli aeg neid üheks heaks kõneks vormida.

Kõige raskem oligi mahutada oma sõnum 12 minuti sisse nii, et järgida ka ühe hea kõne ülesehituse tavasid. Et oleks lugu, oleks fakte, oleks midagi iseendast ning kaasaks kuulajaid."

 
Impact Day  kõnekonkursi finaali raames osalesid ka SpeakSmart koolitusel. Kas sa oskad ühe asja välja tuua, mis sa sellest koolitusest said oma võidukõne esitamiseks finaalis ja ka hiljem juba ürituse pealaval?

Kati: "Kogu koolitus oli väga hea ja eriti palju andis juurde see, et saime kõne läbi teha. Sealt tuli nii palju väärtuslikku tagasisidet, et tegelikult muutsin peaaegu 1/3 oma kõnest ära.

Väga väärtuslik oli ka meie mõtte suunamine sinna, et kõnes oleks mingi väide, argumendid selle väite põhjendamiseks ja lõpuks justkui tõestus. See andis minu meelest nii hea raami, mida jälgida."


Foto: Kati Impact Day pealaval (autor Kiur Kaasik)


Mida sa soovitad teistele, keda ootab kas kõnekonkursil osalemine või mõni suur lava, kus oma mõtteid esitada?

K: "Esiteks - kindlasti võta osa, tee ära, kui sa tahad olla avalik esineja ja et sinu sõnum jõuaks paljude inimesteni. Iga kogemus on samm professionaalsuse poole.

Harjuta, harjuta, harjuta. Leia paar inimest, kellega oma mõtteid ja kõne jagada.

Küsi - mis jäi jutus sinuga ja kui see oleks sinu kõne, siis mida sa teeks teisiti.

Ja siis ka kuula, mida teised tagasisideks annavad ning tee mõned muudatused.

Jaga seda, millesse sa usud ja mille kohta sa ka tead. Jaga kirge, aga jaga ka teadmisi. Ja mis peamine- jää iseendaks!"


Loe lisaks artikleid kõnekunsti ja esinemisoskuse arendamise kohta siit.
Uuri lisaks Kati tegemiste kohta tema kodulehelt ning Impact Day kohta nende kodulehelt.

Lisa kommentaar

Email again: