Kommenteeri

8 soovitust – kuidas saada arutelust maksimum

SpeakSmart arutelukoolitaja ja moderaator, arvamusfestivali moderaatorite koolitaja Marleen Pedjasaar annab siinkohal 8 soovitust, mille abil on võimalik arvamusfestivali infovoogudes pinnale jääda ja midagi kasulikku ammutada.

Olete sattunud arvamusfestivalile. Arutelusid on kahe päeva jooksul sadu. Räägitakse pea kõigest, kultuurist julgeolekupoliitikani, poliitikast maaeluni, teadusest terviseni, arengukoostööst ettevõtluseni, kodanikuühiskonnast energeetikani.

Arutlejaid on samuti sadu, mõned juba tuttavad nimed ja mõned üllatajad. Keegi kusagil müüb kohvi ja kooki ja suhkruvatti ning justkui lihtsalt aruteludest oleks vähe, pakutakse ka kultuuriprogrammi – näiteks saab valmistada ürdivõid, osaleda fotonäitusel või minna Paidesse ekskursioonile.

Teadlased aga teavad rääkida, et liiga palju valikuid võib õnne asemel hoopis õnnetuks muuta. Järgnevad mõned soovitused, kuidas arvamusfestivali pakutavas valikutekülluses õnn leida, kahest päevast maksimumi võtta ning enda jaoks just kõige sobivamad arutelud välja noppida:

1. Mõtle läbi, mis muudab Sinu jaoks arutelu heaks. Kas oluline on head arutlejad või osav moderaator? Kas pigem kuulaksid teemat, millest juba palju tead või prooviksid midagi uut? Lähtuvalt sellest koosta endale juba enne festivali algust päris oma kava, kus sees on ka arutelusid teemadel, mida ehk tavaliselt kuulama ei läheks.

2. Harjuta kuulamisoskust. Teisi kuulata ei ole alati lihtne, inimesed võivad rääkida pikalt ja segaselt. Eriti raske on kuulata kedagi, kellega me nõus ei ole – siis tahaks kuulamise asemel juba vastuargumente mõelda, et ise nutikana kõlada. Ometi on kuulamisoskus hea arutelukultuuri juures sama oluline kui rääkimisoskus. Võta näiteks eesmärgiks olla sel Arvamusfestivalil erakordselt hea kuulaja – kuula lõpuni, mõtle kaasa ja ole eelarvamusvaba.

3. Ole julge! Avalik esinemine (sh arutelu keskel mikrofoniga püsti tõusmine, et midagi küsida) on ämblike järel inimeste üks suuremaid hirme. Arvamusfestival on just selline koht, kus oma hirme ületada, ideid testida ja küsimisoskust harjutada.

4. Tunne ära, kui oled kognitiivselt kallutatud. Mis on kognitiivne kallutatus? Kognitiivne kallutatus (sisuliselt mõtlemisviga) ilmneb siis, kui tõlgendame üht või teist sündmust või olukorda lähtuvalt enda sügavatest uskumustest ja veendumustest, mis ei pruugi olla tingimata tõesed. Näiteks kipume hindama argumendi loogilist tugevust selle järgi, kui tõene või väär tundub meile selle järeldus. Kui meil on sügav veendumus, et pagulasi ei tohiks vastu võtta, tundub meile “argument” (või sisuliselt hirmutav demagoogiavõte), et pagulased varastavad meie töökohad loogilisena, kuna sellise “argumendi” järeldus on midagi meile loogilist ja meelepärast, antud juhul, et pagulasi ei tohiks vastu võtta. Kognitiivset kallutatust on raske vältida, kuid see on mõnikord võimalik, kui oleme sellisest fenomenist teadlikud ja oskame olla ka iseendi mõtete osas kriitilised.

5. Pane häid mõtteid kirja. Võib juhtuda, et selle punktini jõudes oled juba ära unustanud, mis täpselt oli selle loetelu esimene punkt. Suudame n-ö salvestada vaid väga väikese osa infost, mis meieni igapäevaselt jõuab. Eriti arvamusfestivalil, kus ideid ja mõtteid on palju, tasub enda jaoks olulisem kirja panna.

6. Harjuta argumentide koostamist ja ära tundmist. Kas lisaks väidetele kuuled aruteludes ka tõestusi ja selgitusi? Harjuta kas või mõttes, kuidas iseenda ideid argumenteeritumalt esitada ning milline oleks selleks hea struktuur.

7. Kasuta arutelusilte. Sel aastal leiad arvamusfestivali kümnelt arutelualalt positiivsete sõnumitega arutelusildid, mida saad kuulajana arutelu ajal üles tõsta ja sellega esitatud mõtetele, esinejatele ja moderaatorile toetust avaldada. Sildid on võimalus olla kuulajal passiivselt aktiivses rollis ehk kuigi kõva häälega ei pea sõna võtma, annab sildi tõstmine Sinu toetavast mõttest aimu. Näiteks saab siltidega öelda: Hea näide! Minu meelest oluline argument! Mulle meeldib Sinu mõte! Arvan ka nii! Selle mõtte võtan koju kaasa! Sildid leiad teemaala tekkidelt ja toolidelt. Sildid on uus viis arutelus kaasa arvata ka juhul, kui ei soovi kõva häälega teiste ees kõneleda. Võid oma lemmikarutelusildi endaga kaasa võtta teistele arutelualadele.

8. Naudi atmosfääri. Kas pole tore, et elame Eestis, kus igaüks saab oma mõtteid vabalt avaldada, ilma et ta kartma peaks või teda selle eest karistataks? Ja et meil on arvamuse avaldamiseks suisa eraldi festival? Argumentide otsimise, mõtete kirja panemise, küsimise ja kuulamise kõrval tasub ka lihtsalt olustikku nautida.

Autor on SpeakSmart koolitaja ja moderaator, arvamusfestivali moderaatorite koolitaja.


Originaalartikkel ERR portaalis 08.08.2016.


Lisa kommentaar

Email again: